چرخ خیاطی چیست؟

10 / 10
از 1 کاربر

چرخ خیاطی چیست؟

چرخ خیاطی درواقع پیشرفته ترین وسیله جهت دوخت انواع مواد مختلف است. از دیرباز استفاده از چرخ خیاطی مرسوم بوده است. می توان از این وسیله برای دوخت اقلام صنعتی نظیر کیف، کفش و غیره استفاده کرد. چرخ خیاطی مورد استفاده برای این منظور ، از نوع چرخ خیاطی صنعتی می باشد. نوع دیگری از چرخ خیاطی که وجود دارد، چرخ خیاطی خانگی است که از آن برای دوخت در حجم نسبتا کم استفاده می شود.

در واقع چرخ خیاطی دستگاهی است که دارای ساختار پیچیده ای است و به موجب ساختاری که دارا است، موجب اتصال دو ماده نظیر پارچه به یکدیگر می شود. البته برای دوخت مواد مختلف از انواع چرخ خیاطی متفاوت با قطعات و اجزا گوناگون استفاده می شود. برای مثال چرخ خیاطی مناسب برای دوخت چرم با چرخ خیاطی سردوز و غیره متفاوت است.

به طور کلی چرخ خیاطی را به دو دسته زیر تقسیم می کنند:

  • چرخ خیاطی خانگی
  • چرخ خیاطی صنعتی

هر دو چرخ خیاطی دارای وظیفه دوختن هستند اما از نظر عملکرد و میزان سرعت و قدرت و همچنین از نظر قیمت چرخ خیاطی متفاوت هستند. قدرت و سرعت چرخ خیاطی صنعتی در مقابل چرخ خیاطی خانگی بیشتر است از این رو می توان با استفاده از این نوع چرخ خیاطی حجم کار بیشتری را در مدت زمان کوتاه تری دوخت.

چرخ خیاطی صنعتی خود دارای انواع مختلفی است. در واقع معمولا این نوع چرخ خیاطی را بسته به نوع دوخت طبقه بندی می کنند. برخی از انواع چرخ خیاطی صنعتی عبارتند از چرخ خیاطی راسته دوزی، چرخ خیاطی سردوز ، چرخ خیاطی میان دوز، چرخ خیاطی سرکیسه دوزی و غیره. تفاوت عمده چرخ خیاطی صنعتی با چرخ خیاطی خانگی این است که انواع صنعتی چرخ خیاطی فقط برای یک نوع دوخت تخصص یافته اند اما از چرخ خیاطی خانگی می توان با تغییر سوزن، بسیاری از انواع دوخت را انجام داد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :